Genel Yazarlar

Tomris Uyar ve Âşıkları

Üç büyük şairin uğruna, bir küçücük bakışına şiirler yazdığı kendisi de yazar olan Tomris Uyar’dan bahsetmek istiyorum. Hangi kadın Tomris Uyar’ın yerinde olmak istemez ki… Fakat kendisinin bu büyük şairler tarafından özel hissettirilmesine kayıtsız kalması ve bu aşklar hakkında çok yazılıp çizilmesini istememesi de çok ayrı bir mevzu.

Tomris Uyar’ı bir parça anlamak istiyorsanız onun öykülerine bir göz atmalısınız. Satır aralarında saklı samimi Tomris’i hemen bulacak ve neden bu aşkların ön plana çıkmasını istemediğini anlayacaksınız.

Tomris Uyar edebiyatla ilişkili bir ailede dünyaya gelmiş. Babasının bir şiir kitabı, annesinin de çevirileri bulunmaktadır. O da Arnavutköy Kız Koleji sıralarındayken öykü yazmaya başladı. Bitirdiği Gazetecilik Enstitüsü’nden sonra da annesi gibi çeviri yapmaya başladı. Edebiyat dünyasına ilk adımı da Varlık Dergisi’nde çıkan ‘Şeker Bebek’ öyküsüyle oldu.

Tomris Uyar, bu aşklar karşısında asla duygularıyla hareket etmedi. Kendi iç dünyasına nasıl objektif bakabildiyse kendisi için yazılmış şiirler, dizeler karşısında da etkilenip ve asla gurura kapılmadı. Bu şairlerle dost kalabilmeyi başardı.

yasvesiiruzerine2pp w720 h240 - Tomris Uyar ve Âşıkları

İlk evliliğini gazeteci ve şair Ülkü Tamer ile yaptı. Aşkları koleje dek dayanan çiftin, kızları Ekin’in kaza sonucu boğulmasından sonra arası açılmıştır. Bu kötü zamanlarda Tomris Uyar’ın hayatına bir başka ünlü şair, Cemal Süreya girdi. Her ikisi de birbirlerine olan aşkları dolayısıyla eşlerinden boşandılar. Türk Edebiyatında bu aşk epey ses getirdi ve konuşuldu. Cemal Süreya, Tomris Uyar’a beslediği duygularla en güzel şiirlerini yazdı:

Ay ışığında oturduk/Bileğinden öptüm seni

Sonra ayakta öptüm/Dudağından öptüm seni

Kapı aralığında öptüm/Soluğundan öptüm seni

Bahçede çocuklar vardı/Çocuğundan öptüm seni

Evime götürdüm yatağımda/Kasığından öptüm seni

Üç yıl süren harika bir aşkın ardından Cemal Süreya ve Tomris Uyar dost kalmaya karar verdi ve dostlukları ebediyen sürdü.

Yaşamındaki en uzun aşkı ise Turgut Uyar oldu. Cemal Süreya ile ayrılma aşamasındayken Turgut Uyar ile tanıştı. Uzun zaman şiir ve edebiyat üzerine mektuplaşarak iletişim kurdular. Turgut Uyar eşinden boşanalı yedi yıl olmuştu ve o zamandan beri adeta şiire küsmüş bir haldeydi. Tomris Uyar, onu yine şiire yakınlaştırdı. En güzel şiirlerini Tomris’e yazmaya başladı.

tomris uyar turgut uyar ve hayri turgut uyar 1024x668 - Tomris Uyar ve Âşıkları

Bir taraftan da daima dost ve değerli bir şair olarak gördüğü Edip Cansever’in Tomris Uyar’a olan duyguları ve her doğum gününde onun için yazdığı dizeler ortaya çıktı. Tomris için ‘Seni görünce dünyayı dolaşıyor insan sanki’ hisleriyle dolup taşıyordu.

Tomris Uyar böyle değerli dostlar ve şairlerle hayatını zenginleştirdi. Altmış iki yaşında kemoterapi alırken vücudundan pek çok şey eksilip ama ruhen hep Tomris kalarak hayata veda etti. Böyle güzel hislerin doğmasına, böyle güzel dizelerin yazılmasına vesile olan Tomris Uyar’ı özlemle anıyorum.

                                                                                                                                                                                                                                          Duygu ESİRGER